Втрачений "годувальник". Скільки Україна витратила на Донбас
Вівторок, 05 травня 2015, 09:46
Війна остаточно розвінчала міф про годування України Донбасом. Тепер країні доводиться витрачати на регіон величезні суми, навіть не розуміючи перспективи “псевдогодувальника”
Вчора прем'єр-міністр. Арсеній Яценюк в інтерв'ю каналу “Україна” розповів, скільки Україні коштує утримання окупованого Донбасу.
 
 
Зокрема, в зимовий період на електрику та газ для Донбасу було витрачено $1 млрд (21 млдр грн, за курсом НБУ). За цю послугу, за словами Яценюка, Україна "назад отримала нуль".
 
 
Для порівняння, за інформацією “Укртрансгазу”, в рамках “зимового газового пакету” Україна імпортувала з Росії майже 2,7 млрд кубів газу. В грудні - 518 млн кубів, 924 млн - в січні, 927 млн - в лютому та 304 млн - в березні. В грудні Україна газ купувала по $378, в першому кварталі 2015 року — по $329 за тисячу кубів.
 
Тобто за чотири місяці Україна витратила на російський газ $905 млн. Звичайно, ця сума стосується тільки придбання газу і тільки в одного покупця (більше газу країна купує в Європі). Але виходить, що для опалення та освітлення Донбасу потрібно майже стільки ж, скільки на придбання газу в країни-агресора для нормального проходження опалювального сезону.
 
 
Також в інтерв'ю Яценюк зазначив, що уряд вже виплатив $670 млн (майже 14 млрд грн) пенсіонерам Донбасу, які зареєструвалися на підконтрольній Україні території. Всього, за його словами, таких пенсіонерів "близько 900 тис. з 1,1 млн", що проживали у Донецькій і Луганській областях до початку конфлікту.
 
Слід зазначити, що виплата пенсій донбаським пенсіонерам саме на підконтрольній Україні території розпочались з вересня. 16 вересня був прийнятий закон "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей”.
 
Отже 14 млрд грн пенсій жителям Донбасу виплатили за 7 місяців. В держбюджеті на 2015 рік дефіцит Пенсійного фонду визначений на рівні майже 77 млрд грн.
 
Тобто на 7 місяців донбаських пенсій (в 2014-2015 рр) витратили 18% від дефіциту Пенсійного фонду на 2015 рік. Цифри звісно наведені просто для порівняння.
 
Також прем'єр повідомив, що від початку конфлікту на сході держбюджет втратив $2,8 млрд недоплачених податків і зборів з Донбасу. Майже таку суму ($3 млрд) Україна повинна виплатити Росії за євробондами, які перед втечею позичив Янукович у Путіна. І саме ці $3 млрд є однією з проблем на шляху до реструктуризації міжнародними кредиторами зовнішніх боргів України.
 

Ще одна цифра, яку називав Яценюк раніше — пряма допомога переміщеним особам. За його словами, на переселенців з бюджету вже витратили 1 млрд грн. А за останніми данними ООН від початку конфлікту в Україні кількість внутрішньо переміщених осіб зросла до 1,22 млн.

 

Отже війна на Донбасі "з'їла" в України $2,8 млрд податків та $1,71 млрд на газ, світло, пенсії та переселенців, які отримати назад навряд зможе (як у вигляді комунальних платежів,так і у вигляді податків). 

 

Звісно, порівняння цифр є досить систематичним. Але вони показують, що країні, яка живе останнім часом завдяки зовнішнім запозичення, доводиться витрачати гроші на бесперспективний регіон, який так полюбляв говорити, що "годує всю Україну". 

 

espreso.tv