Вінничанин, Посол України у США, Валерій Чалий про ставлення американців до суду над Савченко
Вівторок, 29 вересня 2015, 10:03
У російському Донецьку відновились судові засідання у справі незаконно ув'язненої української льотчиці Надії Савченко.
 
Під час своєї промови українка заявила: "Росія вже давно веде себе як лицемірний дволикий диявол щодо міжнародної політики. Її дволикість визначається захопленням Криму і вторгненням в Сирію". Вона також назвала брехнею висунуті звинувачення і висловила готовність давати свідчення на детекторі брехні.
 

"Я знову готова повторити свої свідчення. Мене викрали з території України і силою привезли до Росії. У моєму викраденні задіяні слідчі органи. Я не бачила, де перебували журналісти, я їх не знала, як і не знала тих цивільних. Я ніколи в житті не стріляла по людях без зброї. Націлювачем я ніколи не була. Я - авіація, а не артилерист, це різні речі", - сказала вона в суді.

 

Своєю чергою, Палата представників Конгресу США ухвалила резолюцію на підтримку Савченко.
Посол України у США Валерій Чалий в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ТСН Наталці Пісні прокоментував гучну справу, а також розповів, що звільнення льотчиці залежить виключно від Путіна.  
 
- Є резолюція Конгресу США про підтримку Надії Савченко, яка з'явилась під час судового процесу над українкою, що вона може їй дати? Яким сигналом із Вашингтона вона є для Росії? 

- Ті, хто говорять, що самі заклики, резолюції - це не звільнення Надії Савченко, це правда. Але цей тиск і те, як звучить резолюція, визнання і засудження дій Росії і заклик, не просто заклик, а вимога звільнити Надію Савченко, постійна увага до цього, особливо, коли постійно йдуть антизаконні дії проти нашого пілота Надії Савченко, яку захопили, яка є депутатом Парламентської Асамблеї Ради Європи, я думаю, що це все має і дасть результат. Тільки таким способом, тиском на Володимира Путіна, можна досягти результату.

Ми прекрасно розуміємо і я можу відверто визнати, що президент України Петро Порошенко персонально звертався до Володимира Путіна. До Володимира Путіна зверталася і канцлер Німеччини.

- Стосовно Савченко? 

- Звичайно. І відповідь заходить за рамки нормального усвідомлення. Я думаю, що тільки таким тиском спільним, зокрема, і ми цінуємо це рішення Конгресу, всіх тих конгресменів, які долучилися до цього (це група з 36 членів палати представників, серед яких є і наш український, але серед них 36 демократів, республіканців). Це двопартійне рішення, зараз воно доробляється ще, проголосований додаток і воно буде ще сильнішим. Воно з'явиться у найближчий період на офіційному сайті. Я думаю, що це буде додатковий стимул. Була заява речника Державного департаменту стосовно Надії Савченко і не тільки Надії Савченко, а всіх тих наших захоплених громадян і військових, і невійськових, як Олег Сенцов, Олександр Кольченко, які перебувають в Росії.

Ми знаємо їхні імена. Їх 11 людей і ще десятки. І ми не можемо їх всіх називати, бо має бути підтвердження, де вони перебувають. Але Міністерство закордонних справ, керівництво України працюють над цим. Ще раз, ми не можемо провести операцію зі звільнення, це може бути тільки операція міжнародного тиску.

- Якщо ми перекладаємо прояв цього міжнародного тиску на зрозумілу більшості українців мову, що Вашингтон говорить Росії? Ми розуміємо, що у нас попереду виступи світових лідерів в рамках 70-ї Генасамблеї ООН, де найімовірніше відбудеться зустріч Обами і Путіна, що нам через цю резолюцію каже Конгрес?

- Дійсно, напередодні візиту очільника Росії до Сполучених Штатів, я це відчув і тут, і наше звернення щодо кампанії, яку ми разом проводимо вже давно, як Міністерство закордонних справ, із плакатами з вимогою звільнити Савченко, Сенцова; з цією ідеєю погоджувалися дуже багато чиновників високого рівня з Державного департаменту, фотографувалися з табличками з відповідним хештегом і так демонстрували цю позицію, я думаю, що це не просто так.

Я думаю, що це консолідована позиція тут, в Сполучених Штатах, яка дає чіткий меседж напередодні приїзду Путіна в Сполучені Штати. Хоча це і Генасамблея. Якщо хочете про щось говорити, то ось перший крок, який ви маєте показати. Якщо Володимир Путін приїде сюди, не звільнивши Савченко, я думаю, що реакція буде відповідною. 

- Тобто, є така слабка ймовірність, що завдяки цьому кроку під кінець візиту Надію Савченко звільнять?

- Я особисто в це не вірю. Я не вірю в те, що Володимир Путін раптом зміниться, ухвалить таке рішення. Воно політичне, воно залежить від нього, але це буде лакмусовим папірцем його подальших дій. 

- Вам вдалося переглянути основні і найважливіші моменти резолюції Н50. Прокоментуйте їх, будь ласка.

 - Дуже важливі три елементи: це чітке засудження Росії, яка проти всіх правових норм брутально захопила нашу військову. Друге - це заклик і до Європейського Союзу, і до уряду Сполучених Штатів, щоб всі діяли одностайно, підштовхуючи все світове співтовариство до звільнення наших військовополонених і незаконно затриманих громадян України. І третя позиція, в тій поправці, яка, можливо, буде інкорпорована, вона вже проголосована, там ще є питання підтвердження незаконності анексії Криму і захоплення частини української території. Нових, сенсаційних сигналів немає, але сам факт уваги на фоні Сирії, на фоні Ірану, на фоні всіх внутрішніх питань, які планують обговорювати, факт цієї уваги до дуже важливого елементу реалізації Мінських угод показовий. 

- Мінські угоди зобов'язували до обміну військовополоненими. Це не виконується в односторонньому порядку. 

- Так, за Мінськими угодами, де Росія намагається перекласти відповідальність на Україну, у нас була позиція обміняти всіх на всіх. Не вибірково, виймаючи і граючись із цим. Це ж люди, полонені. Насправді те, що Надія Савченко перебуває за ґратами з липня минулого року - це кримінальний злочин, який, я сподіваюся, буде розглянуто, але перше завдання - звільнити наших. І тут Сполучені Штати допомагають.  

Розмовляла Наталка Пісня 
 
 

vinnitsaok.com.ua