Ірина Геращенко: Ми маємо великі шанси отримати безвізовий режим з ЄС з середини 2016 року
Понеділок, 26 жовтня 2015, 11:05
148 українців залишаються в полоні терористів. Таку цифру в інтерв'ю Vinnitsa Life назвала уповноважений президента з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях Ірина Геращенко. Вона зазначила, що обмін полоненими – один із найскладніших пунктів перемов у Мінському форматі.
 
"148 громадян України утримуються в заручниках у бойовиків, а з них 59 - це цивільні особи. Інші - це наші військові, представники інших спецслужб… Є таке намагання висунути неприйнятні умови Україні. Там розповідають, що у них утримуються не 148 полонених, а називають на порядок меншу цифру. Потім є намагання прив’язувати звільнення полонених до амністії, хоча це зовсім різні пункти Мінських угод", - заявила Геращенко в ексклюзивному інтерв’ю Vinnitsa Life. За її словами за час роботи Мінських підгруп українській стороні вдалося звільнити з полону 60 українців.
 
Ваша оцінка виконання російською стороною Мінських домовленостей?
Останні півтора місяці більш-менш зберігається режим припинення вогню, хоча є порушення. Але те, що вдалося надважкими дипломатичними зусиллями зупинити застосування важкої зброї - це плюс, це означає, що щодня ми маємо врятовані житті. Мова йде про сотні українців. Сьогодні ключовим питанням для України є розмінування територій. Вартість розмінування одного квадратного метра території – 5 доларів, а на сході сотні таких гектарів. Заміновано і частину узбережжя Азовського моря поблизу Широкино та Новоазовська.
 
Тему розмінування ми підіймаємо на всіх дипломатичних зустрічах і просимо допомоги у цьому питанні. В той же час ОБСЄ фіксує на Донбасі нову військову техніку, яка надійшла з Російської Федерації. Мінські угоди російською стороною не виконуються, вони працюють доти, доки працюють санкції. Для нас важливо, щоб Росія несла повну відповідальність за невиконання Мінських угод до того моменту, поки ми не встановимо контроль на українсько-російському кордоні. І відповідно, щоб санкції проти країни – агресора посилювалися.
 
На Вашу думку, коли може бути поставлено остаточну крапку у конфлікті на Донбасі?
Я розумію, що це важко спрогнозувати, але сьогодні деякі експерти говорять, що це затяжний конфлікт, не на рік і не на два, бо Росії вигідно мати Донбас у вигляді рани на тілі України. Якби Росія вивела з Донбасу свої війська, лідери самопроголошених республік не протрималися б і секунди. Це підживлення Росією бойовиків, це все одно що вогонь підживлювати бензином.
 
Війна дорого обходиться Росії і у контексті санкцій, і у контексті міжнародної ізоляції. Далі Росія робитиме акцент на дестабілізації в Україні, на посиленні внутрішніх конфліктів.
 
Чи буде далі продовжуватися війна?
Це залежить і від сили нашої армії, від дипломатичного фронту, від усвідомлення світом загрози, що несе у собі Росія. Якби свого часу Росію зупинили у Грузії, то війни в Україні сьогодні б не було. Але поряд з тим Україна не повинна забувати про реформи Ключова з них - це боротьба з корупцією .
 
Місія ОБСЄ. Вона ефективна на Донбасі?
Ще рік тому у різних виданнях малювали карикатури на місію ОБСЄ, що вона нічого не чує, нічого не бачить і нічого нікому не каже. Але зараз саме місія ОБСЄ зафіксувала на Донбасі два «Буратино» - страшну новітню зброю Росії, яка покриває шквальним вогнем гектар території.
(ВВС -1 «Буратіно» - важка вогнеметна система залпового вогню на базі танку Т-72. Розроблялася в період з 1971 по 1979 роки у «Конструкторському бюро транспортного машинобудування» (Омськ). У 1980 році машина успішно пройшла державні випробування і була рекомендована для прийняття на озброєння. Вперше застосовувалася в Афганістані у 1988-1989 роках. ВВС-1А «Перегрів» Важка вогнеметна система ВВС-1А була розроблена в 2001 році. Основним завданням системи є підтримка піхоти і бронетанкових з'єднань. Під час Афганської війни, в період з грудня 1988 року до лютого 1989 року дві машини системи «Буратіно» були використані в ході операції «Тайфун» у бойових діях в Чарікарскій долині і на Південному Саланзі. ВВС «Буратіно» застосовували у Другій чеченській війні, зокрема в боях за село Комсомольське в березні 2000 року. Колишній командувач федеральними військами в Чечні і Дагестані періоду чеченських війн генерал-полковник Геннадій Трошев у своїх спогадах зазначав, що «висока точність і ефективність стрільби цієї системи дозволили досягти результатів там, де інші вогневі засоби виявилися безсилі». Вперше застосування важкої вогнеметної системи в Сирії було зафіксовано в жовтні 2015 року в провінції Ідліб. – АВТ.)
 
ОБСЄ звернулося через своє представництво в Великобританії до Росії з вимогою пояснити, що на Донбасі роблять ці «Буратино». Але ми чекаємо від ОБСЄ не окремі випадки фіксації, а оперативний цілодобовий моніторинг на предмет порушень Мінських угод і режиму припинення вогню.
 
Питання миротворців не знято з порядку денного?
Ні, навпаки. Ми наполягаємо на спільній миротворчій місії ООН та ЄС. Якщо свого часу ЄС задіяла свою місію у внутрішньому конфлікті в Індонезії, то де Індонезія, а де Україна. Мова йде саме про миротворчу місію, не про військову. Сьогодні весь світ після Сирії усвідомлює небезпеку з боку Росії. Україна сьогодні активно потребує захисної зброї, не летальної, і нас підтримують у цьому питанні багато країн.
 
Євроінтеграція. Є надія на безвізовий режим з ЄС?
Ми маємо великі шанси отримати безвізовий режим з ЄС з середини 2016 року. Поки працюємо над пакетом законів, які мають бути прийняті у рамках встановлення безвізового режиму.
 
 
Ірина Булгакова