Жодної гривні з Держбюджету-2017 на докіпаталізацію Привату не піде, — Демчак
Четвер, 22 грудня 2016, 15:09
Про нічне голосування бюджету України на 2017 рік та 148 млрд гривень докапіталізації Приватбанку розказує народний депутат Руслан Демчак
 
Під ранок 21 грудня Верховна Рада ухвалила бюджет на 2017 рік. 274 депутати проголосували «за». Удвічі вищу мінімальну зарплату залишили. Але ті, хто не голосували, кажуть, що оновленого бюджету їм не показали. Як відбувалось голосування, розказує заступник голови Комітету ВР з питань фінансової політики і банківської діяльності, народний депутат, член фракції «Блок Петра Порошенка» Руслан Демчак.
 
Тетяна Трощинська: Чи голосували ви за бюджет? Чому його ухвалювали вночі?
 
Руслан Демчак: Ми сьогодні працювали до п’ятої ранку. Я радий, що ми пакетно все ухвалили — крім бюджету ще багато законопроектів, які стосувалися змін до бюджетного, податкового кодексів, тому так довго працювали. А також був проголосований закон про Раду правосуддя.
Тетяна Трощинська: Чому бюджет постійно голосується вночі? Кожен грудень як ніч, так ухвалення бюджету — прямо традиція?
 
Руслан Демчак: Динаміка позитивна: у 2014 році ми ухвалили бюджет 28 грудня, у 2015 — 24 грудня, зараз — 21 грудня.
 
Тетяна Трощинська: Ваші колеги з фракцій «Батьківщина», «Самопоміч» говорять, що отримали 20 сторінок, а не повний бюджет, що часу перечитати не було. Ви не боялись, що голосуєте не за повний документ?
 
Руслан Демчак: Цього року кабмін вчасно вніс проект бюджету — ще 15 вересня. У жовтні ми голосували за нього у першому читанні, потім у другому. Тому часу було предостатньо, щоб з ним ознайомитись. Звичайно, була динаміка по змінам, доповненням. І тільки ті депутати, які цим цікавились, могли заглибитись. Насправді, щорічно це дуже ємкий документ, бюджет містить до тисячі сторінок. Але кожен депутат професіонал у своїй галузі, контролював свою частину. Тому разом вийшов гарний, виважений документ.
 
Тетяна Трощинська: Про видаткову і дохідну частини — багато експертів висловлювали сумніви в тому, що можна гарантувати ті надходження, які передбачені у бюджеті, зокрема податкові і інші?
Руслан Демчак: Хочу закцентувати на тому, що це бюджет розвиту. У нас є багато нових статей підтримки малого і середнього бізнесу, підтримки реконструкції шахт, будівництва доріг. Відповідно, це створює такий ланцюг господарських відносин, який буде давати і зворотну віддачу надходжень у бюджет, тому що економіка буде рости.
 
Тетяна Трощинська: Наскільки націоналізація Приватбанку, яка сталася в останні дні, позначилась на тому, що закладено в бюджеті на 2017 рік?
 
Руслан Демчак: Це якраз моя частина, тому що я працюю у комітеті з питань фінансової політики і банківської діяльності. Звичайно, націоналізація Привату робить деякі акценти. В даному випадку я би не хотів, щоб громадяни думали, що ота цифра у 148 мільярдів гривень має бути залита з бюджету. Жодної гривні із бюджету 2017 року не буде використано саме на докапіталізацію цього банку. Будуть випущені 15-річні облігації державної позики, спочатку взагалі планувалися 30-річні. Фактично це витрати 15-річної перспективи.
 
Тетяна Трощинська: Але все-одно ці кошти емісійні, так чи інакше? Тобто облігацій недостатньо, це мають бути живі кошти, якими треба поповнити капітал цього банку?
 
Руслан Демчак: Міняються акції додаткової емісії на облігації внутрішньої позики мінфіна. Але потім вже новий, націоналізований Приватбанк під ці облігації отримує кредит в НБУ. Але це не означає, що вони ідуть обов’язково на ринок. Додаткова емісія буде тільки та, яку люди підуть і знімуть з рахунків. Якщо вони не знімуть з рахунків, то економіка не відчує додаткової емісії.
 
Василь Шандро: Як загалом, за вашою оцінкою, відбулися оці перетворення з Приватбанком? З одного боку, в медіа розганялася певна паніка і українці, в принципі, схильні вдаватись до таких настроїв, бігти до банкоматів, проклинати банки, чиновників, владу. Чи сталося щось невиправне у зв’язку з тим, що, можливо, пожвавились якісь процеси, які могли пройти м’якше?
 
Руслан Демчак: Тут могло бути дві проблеми — паніка, яка була більша минулого тижня, коли люди щось чули, але не знали, що конкретно буде з цим банком. Саме тоді був пік по зняттю готівки. Друга проблема — якби попередні власники не співпрацювали з урядом і, наприклад, не віддали технологічну частину, програми. Приватбанк — дуже великий банк, його сервери розкидані подекуди і за межами України. Тому отака добровільна передача говорить про те, що банк буде націоналізовано м’яко.
 
Вчора ми підтримали законопроект № 5553 про 100% гарантію вкладів уже нового, націоналізованого Приватбанку. В такому випадку, я думаю, що все буде так само, як і до того. Клієнти не відчують проблем із сервісом.
 
Тетяна Трощинська: Якщо говорити про якусь короткострокову перспективу — велика частина людей вже побігла до банкоматів, зняла готівку і купила долари — чи може це позначитися на споживчих цінах, на тому самому курсі долара?
 
Руслан Демчак: Це все залежить від того, скільки людей знімуть кошти з Приватбанку і ці кошти зроблять збільшення емісії на ринку. Я сподіваюсь, що ситуація збалансується у найближчі тижні. Якщо взяти зараз захищеність вкладників і, взагалі, споживачів Приватбанку, вони зараз найбільш захищені. Зараз усі банки, які належать державі — це 100% гарантія повернення вкладів. Крім того, держава не збираються їх банкрутувати. Ми можемо сказати, що всі кошти, які є на рахунках у Приватбанку захищені державою.
 
Василь Шандро: Яка подальша доля онлайн-сервісу Приват24?
 
Руслан Демчак: Враховуючи те, що це окрема юридична особа, ці корпоративні зв’язки ще мають бути встановлені. Сподіваюсь, що Приват24 буде працювати вчасно і якісно, як було раніше.
 
 
hromadskeradio.org