Як за півроку навчити вінничан сортувати сміття – міркують самоврядці
Вівторок, 11 липня 2017, 10:28
З 1 січня наступного року в Україні буде заборонено захоронення на сміттєзвалищах несортованих відходів. Тим часом про роздільне збирання сміття чули навіть не в усіх містах, не кажучи вже про села чи селища.
 
Добре, що хоча б вивезенням відходів нині на Вінниччині охоплено приблизно 84% населення. Сміття везуть на 784 паспортизованих полігони, де складують.
 
Оскільки час підганяє – і вже за півроку відходи потрібно буде не просто висипати і сортувати, а й, за можливості - переробляти, самоврядці Вінниччини вирішили показати, як з цим справляються в обласному центрі – чергове виїзне розширене засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради розпочалось сьогодні, 21 червня, на Стадницькому полігоні.   
 
«Сміття – газ - електрика»
 
Сміттєзвалищем нині займається підприємство «ЕкоВін». Коли полігон приймали на його баланс, він був у жахливому стані. У 2008 році тут залучили інвестора, зробили пробний відбір газу, аналіз показав, що вміст метану у ньому - 54%, тому було прийнято рішення встановити на тілі полігону 12 газозбірних свердловин і газ, який збиратиметься, спалювати у факелі. Пізніше - встановили блочно-модульну теплоелектростанцію, що переробляє цей газ в електроенергію. Потім додатково влаштували ще 10 свердловин. Частина коштів від продажу електроенергії залишається підприємству на рекультивацію полігону, тобто, коли його офіційно закриють, місту не доведеться витрачати бюджетних грошей на рекультивацію. Про це членам координаційної ради розповів директор підприємства «ЕкоВін» Петро Гриневич.
 

За рахунок того, що запроваджено роздільний збір сміття, Стадницьке сміттєзвалище може функціонувати ще щонайменше 4 роки, - каже Петро Гриневич.

«На кожному полігоні є безхатченки»
 
Депутат облради від «Свободи» Валерій Скрипченко попросив керівника підприємства пояснити, чому, як показав нещодавно один з українських телеканалів, не все так добре на сміттєзвалищі з іншого його боку.
 

При центральному в’їзді працює сортувальна станція, сюди везуть тільки сухі відходи, вологі – відразу на «тіло» полігону,  - сказав директор. - Стосовно того, там відбувалося сортування, коли ви заходили, то на кожному полігоні є безхатченки: десь їх більше, десь менше, ми з ними боремось, ведемо постійну роботу, але такі одиничні потрапляння на полігон мають місце.

«Щоранку випиваю по дві склянки води з-під крану»
 
Перед селом Стадницею, поблизу якої розміщено полігон, Вінниця свої зобов’язання виконує: тільки екологічного податку село отримує близько мільйона гривень на рік, - каже сільський голова Владислав Яклюшин.
 

Майже всі договірні умови були виконані. Насамперед це водогін, було збудовано дві артезіанські свердловини, 18,2 км центрального водогону, є 25 водозбірних колонок, таким чином мешканці Стадниці мають можливість користуватися якісною водою. Як приклад, я щоранку випиваю по 2-3 склянки води з-під крану, не знаю, чи можуть так зараз зробити мешканці Вінниці. Також було влаштовано зовнішнє освітлення, ще низка проблем вирішено, наприклад, щодо оздоровлення дітей, - говорить Владислав Яклюшин.

Нині він піднімає перед обласною та міською владою проблему опалення на одній з вулиць, що виходить до полігону, - там 13 будинків, де немає газогону. Розглядається можливість їх електроопалення.
 
Близько 70% вінничан сміття сортують
 
Уже на території комунального підприємства «ЕкоВін» його директор Петро Гриневич розповів, що проект із сортування сміття у Вінниці стартував з 1 червня 2015 року. Для цього було закуплено три сміттєвози, які спеціально використовують для сухого сміття. Нині близько 70% вінничан відходи сортують, а обслуговує підприємство майже 75% населення Вінниці, - як мешканців багатоповерхівок, так і приватного сектору.  
 

При реалізації проекту перше, з чим ми зіткнулися – це з наріканнями мешканців, мовляв, ми сортуємо, а на контейнерний майданчик приїжджає один автомобіль і забирає і ті, й інші відходи. Після цього на всі сміттєвози ми встановили GPS-трекери і ми в реальному часі та потім можемо відслідкувати, на які майданчики скільки автомобілів заїжджало. Уже більше року таких нарікань від мешканців немає, - говорить Петро Гриневич.

Зарплата сортувальників – таємниця за 17-ма замками…
 
Сухі відходи, які вінничани сортують ще на своїх кухнях, а потім викидають у спеціальні контейнери, досортовують на полігоні у Стаднині – на сортувальній станції. Потім їх уже пресованими відправляють на заводи з переробки відходів у Дніпро, Фастів або Харків.
 
За 2016 рік дохід сміттєсортувальної станції склав 1,6 мільйона гривень, - розповів директор підприємства «ЕкоВін» Петро Гриневич. Але про зарплату 17-ти співробітників станції говорити категорично не хоче. Каже: комерційна таємниця.
 
Так само хвалитися заробітками не поспішають працівники станції.
 

Отримуємо гроші наприкінці місяця. Не можу сказати скільки, але на життя вистачає. Працюємо щодня - з 8 до 17, привозять нам сухі відходи, висипають на лінію – і ми сортуємо. Буває, що тонну-півтори за день перебираємо, - розповідає сортувальниця Аліна Шевченко з Приборівки Вінницького району.

Чи сортуватимуть сміття на селі?
 
Аналогічні лінії для сортування відходів до кінця року мають бути якщо не в кожному районі та місті, то хоча б – кущові.
 
У Крижополі, наприклад, така лінія закуплена давно, але вона морально і фізично застаріла й не працює, - розповів голова тамтешньої РДА Валентин Панчук.
 

Бажано, звичайно ж, було б все сміття збирати, а сортувати вже на станції. Адже дуже важко людей привчити до роздільного збирання, особливо, в сільській місцевості, - каже Валентин Панчук.

У Козятині сміттєзвалище вивозять за графіком, сортування там, поки що, взагалі немає, а сміттєзвалище іноді навіть не пересипалось, - розповів міський голова Олександр Пузир.
 

Зараз ми підходимо до цього більш цивілізовано: закупили з допомогою обласної ради автомобіль МАЗ під євробаки, придбали 80 євробаків. Але наш полігон уже давно вичерпав свій ресурс – перевантажений приблизно на 40%. Ми його пересипаємо піском, ставимо пору сортувальну лінію і забронювати будемо близько 20%, інше буде перероблятись. На монтаж такої лінії піде місяців два, думаю. До кінця року ми закриємо питання стосовно сортування сміття.

Забути про «сміттєзвалище»
 
До нових вимог законодавства стосовно роздільного збирання, складування та переробки сміття Вінниччина готова не зовсім,- констатує голова обласної ради Анатолій Олійник.
 

Насамперед, потрібні інвестиції, потрібна система і потрібне бажання впорядкувати певні речі. Для мене, як посадовця, дуже показовий приклад Італії, де приватний бізнес не працює з твердими відходами – це держана політика з відповідною законодавчою базою, з належним фінансуванням. Якраз та модель стовідсоткової переробки сміття для нас була б найоптимальнішою. Кроки, які зроблені у Вінниці на Стадницькому полігоні – це перші кроки, які Італія пройшла три року тому, - вважає Анатолій Олійник.

На його думку, розпочати потрібно зі створення так званих «кущових» полігонів:
 

На базі шести «кущових» районів можна зробити сортувальні станції і нам вкрай необхідно в області мати хоча б кілька переробних заводів, які переробляли б біовідходи з подальшим виготовленням добрив.

Ми повинні взагалі наступного року забути таке поняття, як «сміттєзвалище», - додає заступник голови Вінницької ОДА Василь Броварник. - У нас будуть впорядковані полігони для складування, а в перспективі повинні перейти до повної безвідходної переробки сміттєвого ресурсу.

«Ільківський став» буде доступним
 
Учасники виїзного засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування побували також в Ільківці Вінницького району, де побачили, як співпрацюють громада та місцева влада над розвитком гідрологічного заказника «Ільківський став».
 
Тут, до речі, також було стихійне сміттєзвалище, силами ГО «Асоціація захисту довкілля «Явір» його розчистили, рекультивували та посадили там дерева.
 
А нині активісти організації ініціюють проект «доступної риболовлі» - планується облаштувати доступ людей на візках до рибальських місць.
 

Є, наприклад, воїни АТО, які ще не акт давно тут рибалили, а сьогодні – вже на візках… - говорить голова ГО «Асоціація захисту довкілля «Явір» Наталя Шибінська.

Сміття сортувати, штрафи - підняти
 
На пленарному засіданні Координаційної ради, що пройшло у залі Вінницької райради, самоврядці ухвалили рекомендації керівникам районів, сіл, селищ та міст, де зокрема, йдеться про необхідність завершення ліквідації стихійних сміттєзвалищ та укладення угод на вивіз сміття, вжити максимальних заходів щодо роздільного збирання відходів, розпочати сортування сміття хоча б в бюджетних установах, взяти під контроль санітарний стан полігонів,  а також надати екологам інформацію про підприємтва, що займаються виробництвом деревного вугілля для включення їх до планів перевірок.
 
Крім того, депутати Вінницької облради планують звернутися до Верховної Ради та Кабміну з клопотанням про збільшення в кілька разів штрафів за порушення правил благоустрою та забруднення навколишнього середовища.  

vinnitsaok.com.ua
Інші новини